ISPS Handa Chatham Cup 2019 - Round 2

ISPS Handa Chatham Cup 2019 - Round 2

Match Day 1 Report
Match 25 30.05.2019. 19:00
Saxton Field
Nelson Suburbs FC 7 : 0 (2:0) Tahuna FC
Match 3 31.05.2019. 19:15
Seddon Fields
Western Springs AFC 5 : 2 (2:1) Hamilton Wanderers
Match 7 31.05.2019. 19:30
Phyllis Street Reserve
Metro FC 9 : 2 (4:1) Te Atatu
Match 30 01.06.2019. 14:00
Tahuna Park
Dunedin Technical AFC 1 : 4 (0:3) Roslyn Wakari AFC
Match 31 01.06.2019. 14:00
Hancock Park
Caversham AFC 5 : 0 (3:0) Queenstown AFC
Match 8 01.06.2019. 14:00
John Kerkhof Park
Cambridge FC 4 : 5 (2:2) Glenfield Rovers AFC
Match 29 01.06.2019. 14:00
Sir Basil Arthur Park
West End AFC 3 : 0 (3:0) Mosgiel AFC
Match 32 01.06.2019. 14:00
Recreation Centre
Wanaka AFC 3 : 5 (2:0) Otago University AFC
Match 14 01.06.2019. 14:00
Mangere Centre Park
Manukau United FC 13 : 0 (8:0) Onerahi
Match 16 01.06.2019. 14:00
Croatian Cultural Club
Central United FC 3 : 0 (2:0) Oratia United FC
Match 4 01.06.2019. 14:00
Gower Park
Melville Utd AFC 7 : 0 (3:0) Claudelands Rovers SC
Match 13 01.06.2019. 14:00
Links Ave
Tauranga City AFC 0 : 4 (0:0) Forrest Hill Milford United FC
Match 12 01.06.2019. 14:00
Taharoto Park
Takapuna AFC 1 : 4 (0:1) Onehunga Sports FC
Match 10 01.06.2019. 14:00
Olympic Park
Bay Olympic FC 2 : 1 (0:1) Birkenhead United NRFLP
Match 15 01.06.2019. 14:00
Mangere Domain
Onehunga Mangere United AFC 2 : 5 (2:2) East Coast Bays AFC
Match 6 01.06.2019. 14:00
Riverhills Park
Fencibles United AFC 1 : 5 (1:3) Eastern Suburbs AFC
Match 1 01.06.2019. 14:00
Crown Park
Taupo AFC 2 : 3 (1:2) Albany United FC
Match 5 01.06.2019. 14:00
Fred Taylor Park
Waitakere City FC 2 : 1 (2:1) Ellerslie AFC
Match 2 01.06.2019. 14:00
Michaels Ave Reserve
Zamantix Rovers Deuce 0 : 2 (0:0) Franklin United FC
Match 11 02.06.2019. 14:00
Anderson Park
Mt Albert-Ponsonby AFC 5 : 1 (3:1) Papatoetoe AFC
Match 24 03.06.2019. 13:00
Guthrie Park HB
Havelock North Wanderers AFC 1 : 5 (1:2) North Wellington FC
Match 18 03.06.2019. 13:30
Fraser Park
Lower Hutt City AFC 4 : 2 PEN 1:1 (0:0) Victoria University
Match 22 03.06.2019. 14:00
Endeavour Park
Western Suburbs 1 : 0 (0:0) Waterside Karori
Match 23 03.06.2019. 14:00
Bluewater Stadium
Napier City Rovers AFC 4 : 0 (4:0) Tawa AFC
Match 20 03.06.2019. 14:00
Delaney Park
Stokes Valley FC 0 : 13 (0:6) Wellington Olympic
Match 27 03.06.2019. 14:00
Walter Park
Western AFC 0 : 1 (0:1) Christchurch Utd
Match 26 03.06.2019. 14:00
Avonhead Park
FC Twenty 11 0 : 4 (0:1) Ferrymead Bays FC
Match 9 03.06.2019. 14:00
Jansen Park
Waikato Unicol AFC 1 : 6 (1:2) North Shore United AFC
Match 17 03.06.2019. 14:00
David Farrington Park
Miramar Rangers 8 : 1 (6:1) Island Bay Utd AFC
Match 21 03.06.2019. 14:00
Maidstone Park
Upper Hutt City Football 0 : 2 (0:1) Seatoun AFC
Match 28 03.06.2019. 14:00
Garrick Memorial Park
Cashmere Technical 5 : 0 (1:0) Nomads United AFC
Match 19 03.06.2019. 14:00
Hutt Park
Stop Out SC 3 : 1 (1:0) Napier Marist Football Club
# Club Tot Won Draw Lost G+ G- GD Pt
1 Manukau United FC 1 1 0 0 13 0 13 3
1 Manukau United FC 1 1 0 0 13 0 13 3
2 Wellington Olympic 1 1 0 0 13 0 13 3
2 Wellington Olympic 1 1 0 0 13 0 13 3
3 Melville Utd AFC 1 1 0 0 7 0 7 3
3 Melville Utd AFC 1 1 0 0 7 0 7 3
4 Metro FC 1 1 0 0 9 2 7 3
4 Metro FC 1 1 0 0 9 2 7 3
5 Miramar Rangers 1 1 0 0 8 1 7 3
5 Miramar Rangers 1 1 0 0 8 1 7 3
6 Nelson Suburbs FC 1 1 0 0 7 0 7 3
6 Nelson Suburbs FC 1 1 0 0 7 0 7 3
7 Cashmere Technical 1 1 0 0 5 0 5 3
7 Cashmere Technical 1 1 0 0 5 0 5 3
8 Caversham AFC 1 1 0 0 5 0 5 3
8 Caversham AFC 1 1 0 0 5 0 5 3
9 North Shore United AFC 1 1 0 0 6 1 5 3
9 North Shore United AFC 1 1 0 0 6 1 5 3
10 Eastern Suburbs AFC 1 1 0 0 5 1 4 3
10 Eastern Suburbs AFC 1 1 0 0 5 1 4 3
11 Ferrymead Bays FC 1 1 0 0 4 0 4 3
11 Ferrymead Bays FC 1 1 0 0 4 0 4 3
12 Forrest Hill Milford United FC 1 1 0 0 4 0 4 3
12 Forrest Hill Milford United FC 1 1 0 0 4 0 4 3
13 Mt Albert-Ponsonby AFC 1 1 0 0 5 1 4 3
13 Mt Albert-Ponsonby AFC 1 1 0 0 5 1 4 3
14 Napier City Rovers AFC 1 1 0 0 4 0 4 3
14 Napier City Rovers AFC 1 1 0 0 4 0 4 3
15 North Wellington FC 1 1 0 0 5 1 4 3
15 North Wellington FC 1 1 0 0 5 1 4 3
16 Central United FC 1 1 0 0 3 0 3 3
16 Central United FC 1 1 0 0 3 0 3 3
17 East Coast Bays AFC 1 1 0 0 5 2 3 3
17 East Coast Bays AFC 1 1 0 0 5 2 3 3
18 Onehunga Sports FC 1 1 0 0 4 1 3 3
18 Onehunga Sports FC 1 1 0 0 4 1 3 3
19 Roslyn Wakari AFC 1 1 0 0 4 1 3 3
19 Roslyn Wakari AFC 1 1 0 0 4 1 3 3
20 West End AFC 1 1 0 0 3 0 3 3
20 West End AFC 1 1 0 0 3 0 3 3
21 Western Springs AFC 1 1 0 0 5 2 3 3
21 Western Springs AFC 1 1 0 0 5 2 3 3
22 Franklin United FC 1 1 0 0 2 0 2 3
22 Franklin United FC 1 1 0 0 2 0 2 3
23 Otago University AFC 1 1 0 0 5 3 2 3
23 Otago University AFC 1 1 0 0 5 3 2 3
24 Seatoun AFC 1 1 0 0 2 0 2 3
24 Seatoun AFC 1 1 0 0 2 0 2 3
25 Stop Out SC 1 1 0 0 3 1 2 3
25 Stop Out SC 1 1 0 0 3 1 2 3
26 Albany United FC 1 1 0 0 3 2 1 3
26 Albany United FC 1 1 0 0 3 2 1 3
27 Bay Olympic FC 1 1 0 0 2 1 1 3
27 Bay Olympic FC 1 1 0 0 2 1 1 3
28 Christchurch Utd 1 1 0 0 1 0 1 3
28 Christchurch Utd 1 1 0 0 1 0 1 3
29 Glenfield Rovers AFC 1 1 0 0 5 4 1 3
29 Glenfield Rovers AFC 1 1 0 0 5 4 1 3
30 Waitakere City FC 1 1 0 0 2 1 1 3
30 Waitakere City FC 1 1 0 0 2 1 1 3
31 Western Suburbs 1 1 0 0 1 0 1 3
31 Western Suburbs 1 1 0 0 1 0 1 3
32 Lower Hutt City AFC 1 0 0 0 3 3 0 2
32 Lower Hutt City AFC 1 0 0 0 3 3 0 2
33 Victoria University 1 0 0 0 3 3 0 1
33 Victoria University 1 0 0 0 3 3 0 1
34 Birkenhead United NRFLP 1 0 0 1 1 2 -1 0
34 Birkenhead United NRFLP 1 0 0 1 1 2 -1 0
35 Cambridge FC 1 0 0 1 4 5 -1 0
35 Cambridge FC 1 0 0 1 4 5 -1 0
36 Ellerslie AFC 1 0 0 1 1 2 -1 0
36 Ellerslie AFC 1 0 0 1 1 2 -1 0
37 Taupo AFC 1 0 0 1 2 3 -1 0
37 Taupo AFC 1 0 0 1 2 3 -1 0
38 Waterside Karori 1 0 0 1 0 1 -1 0
38 Waterside Karori 1 0 0 1 0 1 -1 0
39 Western AFC 1 0 0 1 0 1 -1 0
39 Western AFC 1 0 0 1 0 1 -1 0
40 Napier Marist Football Club 1 0 0 1 1 3 -2 0
40 Napier Marist Football Club 1 0 0 1 1 3 -2 0
41 Upper Hutt City Football 1 0 0 1 0 2 -2 0
41 Upper Hutt City Football 1 0 0 1 0 2 -2 0
42 Wanaka AFC 1 0 0 1 3 5 -2 0
42 Wanaka AFC 1 0 0 1 3 5 -2 0
43 Zamantix Rovers Deuce 1 0 0 1 0 2 -2 0
43 Zamantix Rovers Deuce 1 0 0 1 0 2 -2 0
44 Dunedin Technical AFC 1 0 0 1 1 4 -3 0
44 Dunedin Technical AFC 1 0 0 1 1 4 -3 0
45 Hamilton Wanderers 1 0 0 1 2 5 -3 0
45 Hamilton Wanderers 1 0 0 1 2 5 -3 0
46 Mosgiel AFC 1 0 0 1 0 3 -3 0
46 Mosgiel AFC 1 0 0 1 0 3 -3 0
47 Onehunga Mangere United AFC 1 0 0 1 2 5 -3 0
47 Onehunga Mangere United AFC 1 0 0 1 2 5 -3 0
48 Oratia United FC 1 0 0 1 0 3 -3 0
48 Oratia United FC 1 0 0 1 0 3 -3 0
49 Takapuna AFC 1 0 0 1 1 4 -3 0
49 Takapuna AFC 1 0 0 1 1 4 -3 0
50 FC Twenty 11 1 0 0 1 0 4 -4 0
50 FC Twenty 11 1 0 0 1 0 4 -4 0
51 Fencibles United AFC 1 0 0 1 1 5 -4 0
51 Fencibles United AFC 1 0 0 1 1 5 -4 0
52 Havelock North Wanderers AFC 1 0 0 1 1 5 -4 0
52 Havelock North Wanderers AFC 1 0 0 1 1 5 -4 0
53 Papatoetoe AFC 1 0 0 1 1 5 -4 0
53 Papatoetoe AFC 1 0 0 1 1 5 -4 0
54 Tauranga City AFC 1 0 0 1 0 4 -4 0
54 Tauranga City AFC 1 0 0 1 0 4 -4 0
55 Tawa AFC 1 0 0 1 0 4 -4 0
55 Tawa AFC 1 0 0 1 0 4 -4 0
56 Nomads United AFC 1 0 0 1 0 5 -5 0
56 Nomads United AFC 1 0 0 1 0 5 -5 0
57 Queenstown AFC 1 0 0 1 0 5 -5 0
57 Queenstown AFC 1 0 0 1 0 5 -5 0
58 Waikato Unicol AFC 1 0 0 1 1 6 -5 0
58 Waikato Unicol AFC 1 0 0 1 1 6 -5 0
59 Claudelands Rovers SC 1 0 0 1 0 7 -7 0
59 Claudelands Rovers SC 1 0 0 1 0 7 -7 0
60 Island Bay Utd AFC 1 0 0 1 1 8 -7 0
60 Island Bay Utd AFC 1 0 0 1 1 8 -7 0
61 Tahuna FC 1 0 0 1 0 7 -7 0
61 Tahuna FC 1 0 0 1 0 7 -7 0
62 Te Atatu 1 0 0 1 2 9 -7 0
62 Te Atatu 1 0 0 1 2 9 -7 0
63 Onerahi 1 0 0 1 0 13 -13 0
63 Onerahi 1 0 0 1 0 13 -13 0
64 Stokes Valley FC 1 0 0 1 0 13 -13 0
64 Stokes Valley FC 1 0 0 1 0 13 -13 0
6 Goals
Tom JACKSON (Wellington Olympic)
4 Goals
Andre ESTAY (Manukau United FC), Garbhan COUGHLAN (Cashmere Technical), Jama BOSS (Manukau United FC)
3 Goals
Cameron GORDON (Nelson Suburbs FC), Jonathan MCNAMARA (Napier City Rovers AFC), Mohamedoateiku KOIKE (Manukau United FC), Nathan TOWNSEND (Ferrymead Bays FC)
2 Goals
Ahmed OTHMAN (Wellington Olympic), Alex PALEZEVIC (Wellington Olympic), Angus KILKOLLY (Miramar Rangers), Ben KIORE (Caversham AFC), Daniel MULHOLLAND (Miramar Rangers), Federico BONO (Mt Albert-Ponsonby AFC), Gino VUKSANLEKAJ (Onehunga Mangere United AFC), Jamie MASON (Glenfield Rovers AFC), Jason QUINLAN (Glenfield Rovers AFC), Jaydyn ENGLEFIELD (Forrest Hill Milford United FC), Jordan LAMB (Taupo AFC), Joshua DAYAL (Metro FC), Kieran MCMINN (East Coast Bays AFC), Kiernan HUGHES-MASON (North Wellington FC), Kingsley SINCLAIR (Eastern Suburbs AFC), Logan WISNEWSKI (Melville Utd AFC), Luke CLISSOLD (Roslyn Wakari AFC), Magi MAS MANRESA (Mt Albert-Ponsonby AFC), Marc EVANS (Melville Utd AFC), Mario AROCA (Metro FC), Myer BEVAN (Western Springs AFC), Oliver BASSETT (Miramar Rangers), Ryan STEWART (Nelson Suburbs FC), Salahuddin BAHISS (Manukau United FC), Seth WARD (Wellington Olympic), Stephen PLESKUN (Wanaka AFC), Tennessee KINGHORN (Roslyn Wakari AFC), Thomson NKOY (Albany United FC), Tom DURKIN (Otago University AFC), Tommy SEMMY (Hamilton Wanderers), Walid OMAR HASSANI (Metro FC)
1 Goal
Adam HEWSON (Lower Hutt City AFC), Adam NEW (North Shore United AFC), Aidan MISQUITA (Metro FC), Alex PLIMMER (Wanaka AFC), Alex SANIEL (Papatoetoe AFC), Armin PASAGIC (North Shore United AFC), Arzan TODYWALLA (Eastern Suburbs AFC), Benjamin LAPSLIE (Cashmere Technical), Benjamin O'FARRELL (Otago University AFC), Bjorn CHRISTENSEN (Havelock North Wanderers AFC), Byron HEATH (Lower Hutt City AFC), Callum HARRISON (East Coast Bays AFC), Callum MACLEOD (Cambridge FC), Cameron ANDERSON (Mosgiel AFC), Campbell THOMPSON (Caversham AFC), Chris MURPHY (Ferrymead Bays FC), Connor NEIL (Caversham AFC), Craig PRITCHARD (Melville Utd AFC), Daniel GATES (Te Atatu), Daniel HEERDEGEN (Victoria University), Daniel MCCLAY (Nelson Suburbs FC), Daniel MINSHULL (Wellington Olympic), Deandre VOLLENHOVEN (Central United FC), Declan SWEENEY (East Coast Bays AFC), Dominic SCAHILL (Otago University AFC), Dylan HORGAN (Ellerslie AFC), Dylan STANSFIELD (North Shore United AFC), Dylan MANICKUM (Waitakere City FC), Flynn LETFORD (Metro FC), Godwin DARKWA (North Shore United AFC), Harry MASON (Napier Marist Football Club), Hayden JOHNS (Eastern Suburbs AFC), Ihaia DELANEY (Western Suburbs), Jack BEGUELY (Albany United FC), Jack-Henry SINCLAIR (Miramar Rangers), Jake MCCOY (Franklin United FC), Jared CUNNIFF (Stop Out SC), Jared COLLIGAN (Bay Olympic FC), Joel STEVENS (Miramar Rangers), Jordan MARTENS (North Wellington FC), Joseph DAWKINS (Onehunga Sports FC), Josh CLARKIN (Cambridge FC), Joshua DAVIES (Melville Utd AFC), Julian STEVENSON (Birkenhead United AFC), Kalib BOUMA (Dunedin Technical AFC), Kenta SAITO (Onehunga Sports FC), Krishaant SINGH (Waikato Unicol AFC), Leo SHIN (Metro FC), Lewis WALL (Mosgiel AFC), Liam STEFFERT (Melville Utd AFC), Luke GRINDLAY (North Wellington FC), Marcelo SOSA (Cambridge FC), Mark JOHNSTON (Nelson Suburbs FC), Mark PEERS (Christchurch Utd), Marshall GURNEY (Mt Albert-Ponsonby AFC), Martin BUENO (Napier City Rovers AFC), Matt HAWKE (Takapuna AFC), Matthew ELLIS (Central United FC), Matthew HEARN (Waitakere City FC), Matthew TOWNSEND (Seatoun AFC), Maximilian BATCHELOR (Lower Hutt City AFC), Nicolas ZAMBRANO (Central United FC), Oliver CHRISTIE-LIMBRICK (Victoria University), Oscar BROWNE (Western Springs AFC), Oscar GARCIA (East Coast Bays AFC), Riley ANDERTON (Mosgiel AFC), Rory FINDLAY (Mosgiel AFC), Roussin NKOY (North Shore United AFC), Ruairi CAHILL-FLEURY (Island Bay Utd AFC), Ryan SABICH (Te Atatu), Sam FUNNELL (Western Springs AFC), Scott HENDERSON (Stop Out SC), Sean LOVEMORE (Onehunga Sports FC), Seule SOROMON (Stop Out SC), Stefan VAN DER HEIJDEN (Franklin United FC), Stuart LAWRIE (North Wellington FC), Te Atawhai HUDSON-WIHONGI (Onehunga Sports FC), Tim PAYNE (Eastern Suburbs AFC), Timothy HORNER (Caversham AFC), Trent MAYES (Forrest Hill Milford United FC), Trevor EVERETT (Victoria University), Troy WATSON (Fencibles United AFC), Vincent PINEAU (Western Springs AFC), Yousif ALI (Forrest Hill Milford United FC), Zach MAYO (Cambridge FC)