Oceania Football Confederation > News > Unclassified > Match Officials for OFC Olympic Qualifiers named

Match Officials for OFC Olympic Qualifiers named

OFC AUCKLAND: The Oceania Football Confederation today confirmed the match officials to officiate at the 2004 OFC Men’s Olympic Qualifying Tournament in Australia and New Zealand from 14-22 January 2004.

The tournament will see ten teams from the Oceania region placed in two groups playing a round robin format on a league system. The winner of Group A, played at Marconi Stadium in Sydney will play off home and away against the winner of Group B, played at North Harbour Stadium in Auckland on 26 and 30 January 2004.

The winner of the home and away playoff will gain direct entry to the 2004 Athens Olympic Games football tournament. Previously, the Oceania champion had to playoff against another Confederation for entry to the Olympics. In 2000, Australia qualified automatically as Olympic hosts while New Zealand were beaten by South Africa in the final playoff to decide a berth to the Sydney Olympics.

The women’s OFC Olympic qualifiers will kick off in Vanuatu in March 2004 with entries and match schedule to be confirmed in the new year.

The following match officials have been approved to officiate at the 2004 OFC Men’s Olympic Qualifying Tournament.

Match Officials

Group A: Sydney, Australia

Match Commissioner: `Ahongalu Fusimalohi (Tonga)

Referee Inspector: Barry Such (Australia)

Referees: Assistant Referees:

1. Charles Ariiotima (Tahiti) 1. Michel Angot (Tahiti)

2. Derek Rugg (New Zealand) 2. Paul Dunham (New Zealand)

3. Peter O'Leary (New Zealand) 3. Wayne Stapley (New Zealand)

4. Ron Wilbur (Vanuatu) 4. Michael Mouauri (Cook Islands)

5. Lencie Fred (Vanuatu) 5. Tony Maltetamat (Vanuatu)

6. Neil Fox (New Zealand) 6. Tevita Vea (Tonga)

Group B: Auckland, New Zealand

Match Commissioner: Madiu Andrew (Papua New Guinea)

Referee Inspector: Ken Wallace (New Zealand)

Referees: Assistant Referees:

1. Constantinos Diomis (Australia) 1. Neil Poloso (Solomon Islands)

2. Simon Micallef (Australia) 2. Hillary Ani (Papua New Guinea)

3. Leone Rakaroi (Fiji) 3. Benjamin Wilson (Australia)

4. Intaz Shah (Fiji) 4. John Peacock (Australia)

5. Gidas Bayung (Papua New Guinea) 5. Dewan Chand (Fiji)

6. Andrew Moli (Solomon Islands) 6. Collin Auvele (Samoa)

The match schedule for the 2004 OFC Men’s Olympic Qualifying Tournament is as follows:

Match Schedule:

Group A (all kick-off times are local)

Wednesday, 14 January 2004

Round 1:

Papua New Guinea vs Solomon Islands 5:00pm

Australia vs Samoa 7:30pm

Fiji bye

Friday, 16 January 2004

Round 2:

Australia vs Papua New Guinea 5:00pm

Solomon Islands vs Fiji 7:30pm

Samoa bye

Sunday, 18 January 2004

Round 3:

Papua New Guinea vs Fiji 5:00pm

Samoa vs Solomon Islands 7:30pm

Australia bye

Tuesday, 20 January 2004

Round 4:

Samoa vs Fiji 5:00pm

Australia vs Solomon Islands 7:30pm

Papua New Guinea bye

Thursday, 22 January 2004

Round 5:

Samoa vs Papua New Guinea 5:00pm

Australia vs Fiji 7:30pm

Solomon Islands bye

Group B (all kick-off times are local)

Wednesday, 14 January 2004

Round 1:

American Samoa vs Tonga 5:00pm

New Zealand vs Cook Islands 7:30pm

Vanuatu bye

Friday, 16 January 2004

Round 2:

New Zealand vs American Samoa 5:00pm

Tonga vs Vanuatu 7:30pm

Cook Islands bye

Sunday, 18 January 2004

Round 3:

Cook Islands vs Vanuatu 5:00pm

New Zealand vs Tonga 7:30pm

American Samoa bye

Tuesday, 20 January 2004

Round 4:

Tonga vs Cook Islands 5:00pm

American Samoa vs Vanuatu 7:30pm

New Zealand bye

Thursday, 22 January 2004

Round 5:

American Samoa vs Cook Islands 5:00pm

New Zealand vs Vanuatu 7:30pm

Tonga bye

Final Play-off:

Monday, 26 January, 2004

First Playoff:

Group A winner vs Group B winner

* venue & kick-off time (tbc)

Friday, 30 January, 2004

Second Playoff:

Group B winner vs Group A winner

* venue & kick-off time (tbc)

Related posts

Comment